Zámek Kratochvíle

Italský stavitel Baldassare Maggi měl sen o stavbě, která mu bude připomínat domov. Díky přízni Rožmberků vzniklo jedinečné dílo.

architekt Baldassare Maggi
do 20 minut od Holašovic
jedinečný Zlatý sál
renesanční klenot

Renesanční klenot

Mezi rybníky nedaleko Netolic, naleznete krásný zámek Kratochvíle, který je obklopen rybníky a rozsáhlou zámeckou zahradou. Vzniknul tak trochu z panského rozmaru Viléma pána z Rožmberka, avšak přinesl úžasný výsledek.

Zámek Kratochvíle byl vystaven ve stylu italské vily, je obklopený vodním příkopem a krásnou renesanční zahradou. Stavbu navrhl jeden z předních rožmberských stavitelů Baldassare Maggi z Arogna. Při návštěvě můžete zhlédnout původní renesanční interiéry s manýristickými malbami s bohatou štukovanou výzdobou. V zámku se na konci 16. a začátku 17. století odehrávaly různé společenské akce. Sloužil tak jako hlavní sídlo pro společenské radovánky posledních Rožmberků a jejich hostů. Při návštěvě zámku nezapomeňte navštívit i kapli Narození Panny Marie, která je zajímavá zejména odchýlením věže od svislé osy.

Pokud vyrazíte i na prohlídkovou trasu zámku, můžete se těšit na prezentaci renesačních interiérů z doby výstavby zámeckého komplexu. Hlávní téma celé trasy je samozřejmě působení posledních Rožmberků pánů Viléma z Rožmberka a Petra Voka.

Z Holašovic až do letního zámku Kratochvíle