Návesní rybníky a pumpy

Zveme vás na procházku podél návesních rybníčků a jedinečných historických staveních.

Objevte malebnou krásu návesních rybníčků v Holašovicích. Naše idylická vesnička vám nabízí jedinečný pohled na tradiční jihočeskou krajinu s historickými návesními rybníčky. Tyto malebné vodní plochy nejen odrážejí okolní stavení a krásné zelené pláně, ale také mají hluboké kořeny v místní historii a kultuře.

Návesní rybníčky byly v minulosti nedílnou součástí života v Holašovicích. Sloužily jako zásobárny vody pro zemědělské účely a zároveň přispívaly k estetickému a ekologickému bohatství obce. Dnes jsou tyto rybníky nejen významnými prvky krajinářského rázu, ale také oázou klidu a odpočinku pro návštěvníky.

Doporučujeme si užít malebnou procházku podél návesních rybníčků, obdivovat odraz selských stavení v hladině vody a nasát atmosféru autentické jihočeské vesničky.

Návesní pumpy

Dřevěné pístové pumpy zde stávaly ještě v 60. letech minulého století. Sloužily k zásobování pitnou vodou čerpanou z nevelké hloubky. Na holašovické návsi momentálně najdeme 8 funkčních replik, které jsou dílem pana Staška z Českých Budějovic, který toto neobvyklé řemeslo ovládal. V zimním období si vytipoval a porazil vhodné stromy, které ručními nebozezy vyhloubil a vytvořil tak tělo pumpy. Vahadlo pohání dřevěný píst, klapka a manžety jsou vyrobeny z kůže, stejně jako těsnění. V minulosti měla každá z usedlostí studnu s pumpou, do kterého byla voda přiváděna důmyslným systémem z pramene nad vesnicí.