Rozhledna Kleť

Nejstarší kamenná rozhledna v České republice!

nejvýše položené sluneční hodiny
nejvýše položená hvězdárna v ČR
výhled na Alpy
Josefova věž

Vstupte s námi do vzdušného ráje

Na nejvyšším vrcholu Blanského lesa nalezneme horu Kleť (1083 m n. m.), kde se vztyčuje majestátní kamenná věž, která v sobě ukrývá bohatou historii. Tato působivá stavba, dosahující výšky 18 metrů, se stala nepřehlédnutelnou dominantou tohoto horského masivu již od roku 1825, kdy ji dal postavit kníže Josef Schwarzenberg pro soukromé potřeby svého rodu. Ovšem vstup veřejnosti do tohoto vzdušného ráje byl umožněn až v druhé polovině 19. století.

Josefova věž, jak se této unikátní kamenné stavbě kdysi říkalo, díky jejímu zakladateli, vyniká svým neogotickým slohem a cimbuřím, které ji obklopuje. Ale co je možná ještě zajímavější, z výšky Josefovy věže lze za optimálního počasí spatřit i alpské vrcholky. Kromě toho si můžete vychutnat impozantní pohled na Českobudějovickou a Třeboňskou pánev, Novohradské hory a rozlehlou část Šumavy, která sahá od Českého Krumlova až po Prachatice.

Historie rozhledny Kleť sahá až do roku 1825, kdy se stala důležitým trigonometrickým bodem pro kartografické práce. Tvůrci si ji oblíbili natolik, že Kleť často navštěvovali a využívali pro své práce. Sto let po vzniku věže, v roce 1925, byla na Kleťi postavena horská chata, která sloužila turistům a jejíž patronkou byla kněžna Terezie ze Schwarzenberku.

V těsné blízkosti Tereziiny chaty naleznete sluneční hodiny, které jsou nejvýše položené v Čechách. Uvnitř chaty byla zrekonstruována expozice přírody v Blanském lese, což představuje možnost lépe se seznámit s okolním prostředím. Můžete zde strávit i příjemnou dovolenou nebo jen jednu noc. Avšak i noční výhled na oblohu je úchvatný!

Výlet na Kleť si však můžete udělat i pohodlnější díky sedačkové lanovce, která byla vybudována v roce 1961 a spojuje Krasetín s vrcholem hory. Kromě toho na Kleťi naleznete televizní vysílač, který byl postaven v roce 1977 a dosahuje výšky 172 metrů. Pro milovníky astronomie je návštěva nejvýše položené hvězdárny v Čechách, která se zde nachází, neopomenutelným zážitkem.

Pokud se rozhodnete vyrazit na Kleť, máte několik možností, jak se tam dostat. Nejznámější cesta vede z vlakové zastávky Holubov podél zeleně značené turistické trasy a má délku zhruba 5 kilometrů. Další, sice delší, ale pohodlnější trasa vás dovede na Kleť ze železniční zastávky Plešovice po žluté turistické značce.

Kleť nabízí mnoho možností k prozkoumání a odhalení krás této malebné oblasti. S překrásnými výhledy, historií a kulturním bohatstvím je tato hora jedním z pokladů jižních Čech a určitě stojí za vidění!

Z Holašovic na Kleť