České Budějovice

Krajské město s bohatou historií i tradicí pivovarnictví.

Čtvercové náměstí Přemysla Otakara II.
státní pivovar Budweiser Budvar
Evropské město kultury 2028
malebná Malše i Vltava
Černá Věž

Po stopách historie i piva

České Budějovice, známé také pod názvem Budweis, jsou městem s bohatou historií a jedinečnou atmosférou. Pokud hledáte tip na výlet, který vám umožní poznat kouzlo tohoto jihočeského města, není třeba chodit daleko. Jelikož téměř většina návštěvníků Holašovic Českými Budějovicemi alespoň projíždí, rozhodli jsme se přinést i pár tipů, proč byste se měli v Budějcích i zastavit. Jinak jim totiž nikdo z místních obyvatel neřekne.

Pokud zavítáte do historického centra, pravděpodobně se ocitnete na náměstí Přemysla Otakara II. Náměstí nese hrdě název po samotném zakladateli. Toto náměstí je srdcem města a jedním z největších náměstí v České republice. Obklopují ho historické budovy, kavárny a restaurace. Středu náměstí dominuje monumentální Samsonova kašna, kterou nelze přehlédnout ze všech stran. Další ikonickou budovou je poté radnice, které jen podtrhuje historii tohoto města. Další a neméně ikonickou dominantou města je Černá Věž. Na výšku měří 72 metrů a v minulosti sloužila jako pozorovatelna a přispívala k bezpečnosti města. Dnes je otevřená veřejnosti a pokud se odhodláte k výstupu naskytne se vám jedinečný pohled na čtvercové náměstí Přemysla Otakara II. i do dalších stran Českých Budějovic. Pokud byste si rádi odpočinuli, tak určitě navštivte přírodní park Stromovka, který se nachází nedaleko centra města a nabízí krásné procházky a relaxaci. Jako příklad uvádíme procházky kolem řeky Malše, která protéká celým městem, a tak se přímo nabízí udělat si příjemnou procházku podél nábřeží a užívat si krásných výhledů na město i řeku.

V Českých Budějovicích také najdete jediný státní pivovar Budweiser Budvar. Pokud se rozhodnete pivovar navštívit, můžete se těšit na komentovanou prohlídku, kde se dozvíte více o procesu výroby piva, a samozřejmě budete moci i ochutnat!

V Českých Budějovicích naleznete také širokou nabídku restaurací a kaváren, kde si můžete vychutnat tradiční českou kuchyni a ochutnat místní speciality i tradiční budějovické pivo.

Návštěva Českých Budějovic je výletem do české historie a kultury. Najdete zde spoustu příležitostí k prozkoumání, ochutnání tradičních jídel a obdivování krásné architektury. Ať už jste milovníkem historie, kultury nebo dobrého piva, toto město vám poskytne vše, co si můžete přát pro povedený výlet!

Z Holašovic na náměstí Přemysla Otakara II.