Obsah
Turistické informační centrum Holašovice
Provozovatel: Obec Jankov, Jankov 46, p. Dubné
+420387982145 ; +420 777 764 552
tic@holasovice.eu
infocentrumholasovice@seznam.cz
www.holasovice.eu
OTVÍRACÍ DOBA:
V hlavní turistické sezóně (duben - říjen):
Středa až pátek, 9:00 - 17:00; sobota a neděle,9:00 - 17:00
Přestávka 30 min.
Mimo hlavní turistickou sezónu (listopad):
Pondělí až pátek; 9:00 - 17:00
Od prosince do března je TIC zavřené.
SLUŽBY POSKYTOVANÉ NÁVŠTĚVNÍKŮM:
Hlavní činností turistického informačního centra je bezplatné poskytování informací jak příchozím návštěvníků i místním občanům. Poskytujeme:
· Informace o obci (o historii, památkové péči)
· Informace o zajímavostech v okolí
· Aktuální informace o kulturních a sportovních akcích
· Přehled o možnostech ubytování a stravování
· Propagační a informační tiskové materiály
· Prodej upomínkových předmětů s motivy Holašovic a mnoho dalších
· Praktické informace o dopravních spojích
· Připojení k internetu prostřednictvím WI-FI
· Toalety
· Místo pro odpočinek a hřiště pro Vaše nejmenší na zahradě TIC
· Parkování pro osobní vozy i autobusy v bezprostřední blízkosti TIC. Parkovišrtě je placené.
VÝSTAVY A GALERIE:
· Výstava zemědělského náčiní a předmětů každodenní potřeby života na vsi, např. tkalcovský stav, náčiní na zpracování lnu, potřeby kováře atd.
· Výstava tradičních i netradičních výrobků z celých Čech prezentující výrobky ze Selských slavností, které se každoročně konají v červenci
· Fotografická prezentace návsi a selského baroka
V zrenovovaném prvním patře je pak přístupná místnost, v které si můžete prohlédnout dispoziční řešení návsi a jednotlivých budov statků na keramické modelu. Ten byl slavnostně odhalený na návsi v rámci oslav výročí 20ti let o zápisu na Seznam UNESCO.
Dále je zde ukázka papírového didaktického modelu vybraných statků, který je určený pro 4. a 5. třídu a dřevěné modely různých stylů zemědělských statků.
Prostor v 1. patře je monitorovaný bezpečnostní kamerou.
Turistické informační centrum sídlí v budově bývalé české školy, která zde fungovala v letech 1928 až 1965. Holašovické děti docházely několik století do farní školy ve Strýčicích. V roce 1784 připadly Holašovice k čakovské farnosti a k jednotřídní škole v Čakově, kde ale museli kvůli holašovickým německy mluvícím dětem zavést dvojjazyčné vyučování. Od roku 1873 docházely děti do nově zřízené německé obecní školy v Lipanovicích.
Po vzniku Československé republiky v roce 1918 začaly v Holašovicích sílit hlasy po založení české školy i přes to, že většina obyvatel byla německé národnosti (146 obyvatel z 211).
Po úředním povolení v roce 1921 byla nejprve výuka zahájena v roce 1925 v provizorních prostorách v usedlosti čp. 17. Budova nové školy se začala stavět v roce 1927 podle plánu pražského architekta Faigla. Předána do užívání byla v srpnu 1928 . Jubilejní byla pojmenována na počest 10. výročí vzniku Československé republiky. Nejprve jí navštěvovalo 25 dětí z Holašovic a Jankova.
Za druhé světové války sídlila v budově služebna německé pohraniční správy. Po válce byla opět obnovena školní výuka. Základní škola zde působila do roku 1965, kdy rozhodnutím okresního národního výboru zanikla. V dalších letech sloužila českobudějovickému sboru požární ochrany a od roku 1999 je ze turistické informační centrum.
Škola byla umístěna na do té doby volné ploše severovýchodního koutu návsi. Budova je přízemní, na vysoké kamenné podezdívce. V hlavním křídle, obráceném štítem k návsi, byla učebna, v podkroví pak byt učitele. Volný západní kout byl později vyplněn přístavbou s plochou střechou. Na průčelí se výrazně uplatňují římsy, římsové lemy štítů, u oken parapetní římsy a vystupující obvodové lemy. Větší okna měla tehdy moderní trojdílné členění, u učebny dokonce šestidílné, ve štítech jsou okna půlkruhová. Okna jsou dvojitá, s původním kováním. Původní je i část dveří, kamenné schodiště ze zahrady a krov.
Budova turistického informačního centra byla v posledních šesti letech citlivě zrekonstruována. Kromě vnitřních prostor, kde vnikly prostor pro různé expozice, byla také opravena střecha, fasáda, bylo obnoveno schodiště a vstupní dveře z parkoviště a plot okolo přilehlého pozemku.
* BUREŠ, Pavel, ŠKABRADA, Jiří, ed. Holašovice: vesnická památková rezervace. Praha: Foibos, 2010. Světové památky UNESCO. ISBN 978-80-87073-32-2.
* KOLDA, Vlastimil. Holašovice: selské baroko. Jankov: Obecní úřad, 1999. ISBN 80-238-4077-0.