Navigace
Obsah
Netolice a okolí, Kratochvíle a poutní místo Lomec
Netolice leží necelých 20 km severozápadně od Holašovic. Jsou jedním z nejstarších měst v Čechách a osídlení této oblasti se datuje do doby bronzové. První písemná zmínka pochází z Kosmovo kroniky, která zmiňuje panství Netolice již v roce 981. Historické jádro města je od roku 1994 památkovou zónou. V bezprostřední blízkosti Netolic nalezneme renesanční vodní zámek Kratochvíle, s krásnou bylinkovou zahradou a kostelem Narození Panny Marie. Necelých 10 km severně od Netolic se nachází poutní místo Lomec s kostelem Jména Panny Marie, které je jednou z nejvýznamnějších barokních poutních areálů v jižních Čechách.
Z Holašovic do Netolic se dotaneme přes obce Záboří, Dobčíce, Horní Chrášťany, Lhenice a Hrbov nebo přes Záboří, Strýčice, Radošovice a Němčice. Cesta trvá zhruba 20 min.
Netolice jsou, jak již bylo řečeno, jedním z nějstarších měst v celých Čechách. Důkazem osídlení této obalsti jsou archeologické nálezy mohyl a pohřebišť. Slované se na Netolicku usídlili již v 8. století a jsou tak jedním z prvních kmenů usazených na území Čech. Díky startegické poloze na křižovatce důležitých obchodních cest se hradiště Na Jánu stalo významným obchodním a správním střediskem oblasti. Po založení kláštera ve Zlaté koruně ve 13. století se staly jeho součástí a jižně od osady bylo založeno nové město.
Netolice byly tradičně známé chovem koní, trhy, rybníkářství a chlebem. byl zde založený první pekařský cech v Čechách a to jž v rce 1388.
Doporučená prohlídka města:
Významné kulturní památky města spojuje naučná stezka Historická krajina Netolicka, která je dlouhá cca 3 km a má 16 zastavení. Většina historických budov je opatřena informačními panely.
Přemylovské hradiště se nachází na vrchu sv. Ján. Po správním hradu, který stál u významných obchodních cest, zde zbyly mohutné valy. Jde o nejdno z nejvýznamnějšíh archeologických nalezišť v jižních Čechách. Výzkum zde proběhl v letech 2000 až 2003. Ten prokázal existenci opevnění již v 10. století a pozdější stavební úpravy v následujících dvou století. V roce 2004 zde byla zahájena stavba Archeoparku, a to rekonstrukcí západního úseku hradeb nad potokoem Rapačov. V roce 2005 byla zahájena stavba palisády dobovými technoligiemi a v roce 2006 byl dohotoven ochoz srubové kontrukce. Součástí archeoparku je 12ti metrová věž. Archeopark je přístupný z technických důvodů jen částečně.
Většina památek se nachází v bezprostřední blízkosti rozlehlého Mírového náměstí. Dominantou je neorenesanční radnice z roku 1869. Budova je zachována v autentickkém stavu a v jejím zdivu jsou zachovány i části starších budovy. Je ukázkou typického historismu v jižních Čechách. Kašna na náměstí pochází z roku 1677. Sousoší mezi radnicí a kašnou představuje sv. Jana Nepomuckého.
V severním koutě náměstí leží Rožberský dům, který dnes slouží jako Muzeum JUDr. Otakara Kudrny a infocentrum. Budova má typické podloubí, průčelí a nároží zdobí sgrafito. Podnět pro vznik muzea v Netolicích je již z roku 1904. Původně byla v Netolicích muzea dvě, v roce 1947 byla sloučena do jednoho. Součástí expozice muzea jsou např. etnografické sbírky, lidový nábytek a části lidových oděvů, historie chovu netolického koně, představní významných místních rodáků a historie obce.
Hned za náměstím se nachází kostel Nanebevzetí Panny Marie, ke kterému se dostaneme úzkou uličkou kolem radnice. Byl postaven ve 2. polovině 13. století a vysvěcen byl v roce 1284. Stavba pokračovala ještě v 1. polovině 14. století. V 17. století byl po dobytí Netolic císařským vojskem kompletně zničen krov a klenba, obnova ale začala ještě v průběhu třicetileté války. Věž kostela byla ale postavena až roku 1770. Původní vybavení se nedochovalo.
Za kostelem ve Školní ulici (na Starém městě) se pak nachází budova budova Staré školy v neogotickém stylu, která zde byla vystavěna na místě dvou starších škol v roce 1863. Sousední děkanství je soubor pozdně klasicistních staveb, které vznikly přestavbou starší fary v letech 1840 až 1843. Sousední Děkanství je soubor klasicistních staveb po přestavbě z 19. století.
Druhým netolickým kostel je kostel sv. Václava v Vodňanské ulici. Jeho hlavní část je datována do poloviny 13. století, pravděpodobně je však ještě starší. Severní strana lodi se dochovala románsko-gotická, sakristie a věž jsou renesanční. Výzdoba kostela je barokní, nástropní malba s legendou o sv. Václavu je z roku 1749. Jde o nejstarší dochovanou stavbu v Netolicích. Původně sloužil jako farní kostel podhradí, po vybudování města zlatokorunským klášterem se ocitl mimo jeho obvod. Poslední úpravou prošel v letech 1995 až 1997. Vzácností jsou unikátní varhany z roku 1733 z významné barokní varhanářské dílny dílny Pantočků z Dačic. Kostel je přístupný pouze po dohodě nebo v době bohoslužeb.
Další turistické atraktivity:
- Solnice - barokní sýpka z 18. století, podle ústní tradice středověká solnice; budova byla zachráněna a zrekonstruována v letech 1996 až 1997.
- Hotel Beseda
- Měšťanský pivovar - z 19. století na místě původního renesančního pivovaru z roku 1663
- Ziegrosserův mlýn
- kamenné mosty na hrázi rybníka Mnich z 16. až 17. atoletí
- Neuhauserrův dům - jeden z dvanácti domů, které přežily vypálení Netolic v roce 1619
Zámek Kratochvíle
/foto/
Zámek Kratochvíle se nachází 2,5 km severozápadně od centra Netolic. Tato stavba z druhé poloviny 16. století nemá v Čechách obdoby. Na místě dnešního zámku stával původně hospodářský dvůr Leptáč, který v roce 1569 věnoval Vilém z Rožmberka známěmu budovateli jihočeských rybníků Jakubovi Krčínovi z Jelčan. Ten zde postavil nový dvůr a kolem něj nechal zřídit rozsáhlou loveckou oboru. Ten se Vilémovi z Rožmberka zalíbil natolik, že ho s Krčínem směnil za městečko Sedlčany a 10 dalších vesnic. V roce 1583 požádal vlašského stavitele Baldassara Maggigo z Arogna o výstavbu nového loveckého zámku ve stylu italských renesančních vil.
Maggi koncipoval celý pravidelný areál, stavbu začlenil do velké obdélníkové zahrady s ohradní zdí, prostoupenou na třech stranách samostatnými domky. Vilu umístil ne na střed, ale přesunul ji do přední části zahrady kolmo k hlavní ose, kterou zdůrazňuje vstupní věž. Přízemní trakt je na západní straně ukončen zahradním domkem a na východní straně zámeckou kaplí Narození Panny Marie. Zámek je obklopený vodním příkopem.
Unikátním stacvebním prvkem stavby jsou olšové piloty, které byly použity v bažinatém podkladu k jeho zpevnění a za nepřítomnosti vzduchu v bahně zkameněly.
Postupně byl v majetku Rožmberků, císaře Rudolfa II., Eggenbergů a Schwarzenbergů. Po roce 1922 byl zámek zestátněn na základě pozemkové reformy a sloužil k uchování sbírek Městského muzea v Českých Budějovicích. V roce 1950 byl zařazen mezi kulturní památky. Mezi lety 1981 až 2006 byla na zámku expozice českého animovaného filmu, od roku 2006 byl zahájen projekt s cílem navrátit zámku autentickou podobu.
Mariánské poutní místo Lomec
Poutní kostel Jména Panny Marie vystavěl v letech 1692 až 1702 hrabě Filip Emanuel Buquoy pro kopii zázračné sochy Panny Marie, kterou přivezl z Nizozemí jeho otec Karel Filip. Centrální oltář patří k nejvýznamnějším dílům vrcholného baroka ve střední Evropě.
Název Lomec je odvozen od nedalekého lomu v Libějovicích. Ty postupně patřily Malovcům, Rožmberkům, Janu hraběti Zrinskému, Švamberkům, Buquoyům a Schwarzenberkům.
Rod Buquoů vlastnil malou sošku kopie Panny Marie Foyenské z dubového dřeva. Karel Buquoy byl vědec a cesovatel a tuto sošku vozil všude s sebou. Když plul v roce 1684 z Říma do Španělska, zastihla loď velká bouře. Hrabě slíbil Bohu a jeho Matce, že pokud přežije, postaví na svém českém panství kostel. Slib splnil až jeho syn, Filip Emanuel Buquoy, a je zasvěcený Jménu Panny Marie.
Hlavní oltář uprostřed kostela je zmenšenou napodobeninou Berniniho papežského oltáře u sv. Petra v Římě. Oltář je dřevěný, bohatě vyřezávaný, nad ním je zavěšen svatostánek v podobě lucerny, který symbolicky drží na čtyrech girlandách andělé. V dolní čási je uložena Nejsvětější svátost a nad ní, v prosklené schránce, malá soška Panny Marie. Sakristie, kůr a kazatelna byly přistavěny později. Zvonice z roku 1939 stojí mimo kostel.
Bývalý lovecký zámek nechal postavit bratr Emanuela Buquoye hrabě Albert v letech 1709 až 1710. Od roku 1714 sloužil zámek jako fara a škola pro okolní obce. Dnes slouží budovy jako klášter Šedých sester III. řádu sv. Františka.
Kostel je mimo bohoslužby přístupný k vchodové mříži, po dohodě je ale možná prohlídka interiéru.
Zdroje:
Kostel sv. Václava: http://www.literatskebratrstvo.cz/cz/page/4276/cteni-o-kostele-sv-vaclava-v-netolicich.html?detail=4915
http://www.netolice.cz/archeopark-netolice/ms-12374
http://www.muzeumnetolice.cz/infocentrum/
https://pamatkovykatalog.cz/sypka-solnice-14230972
památkový katalog NPÚ: https://pamatkovykatalog.cz/
Jihočeský venkov; Lomec: https://www.jihoceskyvenkov.cz
Zámek Kratochvíle: https://www.zamek-kratochvile.cz/cs/o-zamku/historie
tištěné latáky:
Archeopark Netolice, vydalo Město netolice, 2016
Muzeum JUDr. O. Kudrny v Netolicích, vydalo Muzeum JUDr. O. Kudrny v Netolicích, 2019
Průvodce městským okruhem: Historická krajina Netolicka, vydalo Muzeum JUDr. O. Kudrny v rámci projektu ,,Podpora muzeí a galerií" realizovaný v rámci dotace Jihočeského kraje, 2016
Fotografie: archiv Infocentra